A A A

17.08.2015 - Pożary ściernisk i nieużytków rolnych

Silny wiatr i panująca susza to doskonałe warunki do powstawania i rozprzestrzeniania się ognia na polach, ścierniska i nieużytkach rolnych. Do takich pożarów w dniu 17 sierpnia 2015r. dysponowani byli strażacy z powiatu nowotomyskiego.

Pierwszy pożar miał miejsce w Kuślinie a pożarem objęty został obszar 30 arów ścierniska. W akcji gaśniczej uczestniczyły jednostki straży pożarnej z JRG Nowy Tomyśl, OSP Kuślin i OSP Wąsowo. Przyczyną powstania pożaru było niedopilnowanie rozpalonego ogniska podczas spalania pozostałości roślinnych.

Do podobnego zdarzenia w tym samym dniu doszło w miejscowości Wytomyśl. Tam strażacy z JRG Nowy Tomyśl i OSP Wytomyśl gasili suchą trawę pomiędzy zabudowaniami. Na szczęście szybkie zauważenie pożaru i podjęcie akcji gaśniczej spowodowało jego ugaszenie w początkowej fazie rozwoju a powierzchnia pożaru objęła tylko około 60 m2trawy.

Kolejny pożar ścierniska został odnotowany w miejscowości Władysławowo. Ogień udało się ugasić, gdy objął powierzchnię około 70 arów. Działania gaśnicze przeprowadzili strażacy z JRG Nowy Tomyśl, OSP Lwówek i OSP Wąsowo. W tym przypadku prawdopodobna przyczyną powstania pożaru było zaprószenie ognia.

Strażacy z OSP Lwówek i OSP Grudna około godziny 14 gasili suchą trawę przy drodze w okolicach miejscowości Komorowice. W tym przypadku ogień objął powierzchnię około 5 arów. Przyczyna powstania pożaru było zwarcie napowietrznej linii energetycznej.