A A A

29.04.2012 - Pierwsze tegoroczne pożary lasów.

Końcówka kwietnia to wspaniała pogoda której towarzyszyła temperatura dochodząca do ponad 30 stopni C0. Dodatkowy brak opadów atmosferycznych miał istotny wpływ na zagrożenie pożarowe na terenie obszarów leśnych. Natychmiast odbiło się to na strażackiej statystyce wyjazdów do interwencji . W dniu 29 kwietnia 2012r. około godziny 10 w leśnictwie Przychodzko, w gminie Zbąszyń, zapaliło się poszycie leśne w 80 letnim lesie sosnowym. Tylko dzięki interwencji straży pożarnej pożar swym zasięgiem objął powierzchnię 0,8 ha. W akcji gaśniczej zaangażowanych było 22 strażaków z JRG Nowy Tomyśl, OSP Łomnica, OSP Chrośnica i OSP Bolewice. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru było zaprószenie ognia. Straty wynikłe działaniem ognia oszacowano na kwotę 8 tysięcy złotych.

W tym samym dniu około godziny 13:55 w miejscowości Bukowiec doszło do pożaru trawy na nasypie kolejowym. Pożar stwarzał zagrożenie dla ogromnego kompleksu leśnego należącego do Nadleśnictwa Grodzisk Wlkp. W akcji gaszenie pożaru na powierzchni 0,03 ha wzięły udział trzy pojazdy gaśnicze z JRG Nowy Tomyśl i OSP Bukowiec.

Ostatni wyjazd tego dnia do pożaru poszycia leśnego miał miejsce o godzinie 17:32. Tym razem pożarem objęty był areał o powierzchni 0,04ha w leśnictwie Porażyn, w gminie Opalenica. Akcję gaśniczą przeprowadziły zastępy z JRG nowy Tomyśl OSP Opalenica oraz OSP Kuślin.

Ponowny pożar poszycia leśnego został odnotowany w dniu 2 maja 2012r. około godziny 10:21. Tym razem paliło się poszycie leśne w Leśnictwie Bolewice na powierzchni 0,02 ha. Z pożarem w błyskawiczny sposób poradziły sobie zadysponowane jednostki z JRG Nowy Tomyśl, OSP Bolewice oraz służby leśne. Pożar ten był klasycznym przykładem zaprószenia ognia przez nieodpowiedzialnych ludzi.